Hall of Fame Inductees

Below is a list of men and women whom we have recognized at the First Doce Pares Hall of Fame Ceremony in 2008, and the 2nd Doce Pares Hall of Fame Ceremony in November 2010.

2010 INDUCTEES

Martial Arts Icon Outstanding FMA Journalist
Ciriaco “Cacoy” Cañete (Philippines) Bill Velasco (Philippines)
Gloria Cañete (Philippines)
Excellence in the Promotion of Sport Eskrima Jennifer Gifford (Australia)
Andy Gibney (United Kingdom) Zena Babao (USA)
Gerrardo Arrechea (Mexico)
John Moore (Australia) Outstanding Law Enforcement Instuctor
Reynante Dominguez (Philippines) Nigel Beard (Australia)
Mike Casto (USA)
Exemplary Dedication to Doce Pares
Amorito Canete (Philippines) Valuable Doce Pares Blackbelt
Anatole Lewan (Australia) Andrea Wheatley (Spain)
Anton St. James (United Kingdom) Dan Haney (USA)
Bernadette Cañete-Tormis (Philippines) Daniel Scali (Australia)
Catherine Cañete-Knight (USA) Elwyn Gabutero (Australia)
Dennis Cañete (Philippines) Salvador Dee Japon Jr. (Australia)
Fred Grochulski (USA) Tobias Ricker (Germany)
Gino Varricchio (Australia) Vatche Partamian (USA)
Joe Parker (USA)
John Anthony (Australia) Valuable Doce Pares GM
Michael Barker (Australia) Florencio Cautiverio Jr. (USA)
Narrison Babao (USA) Nonito Limchua (Philippines)
Randall Rabig (Australia) Vince Palumbo (Australia)
Rommel Jimenez (USA)
Ron Lew (USA) Valuable Doce Pares Master
Rupert Bisquera (USA) Edgar Cañete – POSTHUMOUS AWARD (Philippines)
Sherril Johnson (USA) Dian Tanaka (USA)
Tom Meadows (USA) Glen Gardiner (Indonesia)
Guy Kinanahan (USA)
Lifetime Acheivement Award Kevin Seskis (Australia)
Richard Bustillo (USA) Manuel Fransisco Jr. (USA)
Ronnie Tapec (USA)
Notable Martial Arts Competitor Uwe Claussen (Germany)
George Boulos (Australia) Wally Estropia (USA)
Pete Milde (Australia)
Rick Morales (USA) Valuable Doce Pares School
Doce Pares Alice Springs / Martin Gardiner (Australia)
Notable Eskrima Competitor House of Champions / Mark Parra (USA)
Craig Hayward (Australia)
Pedram Naderi (Australia) Valuable Martial Arts Instructor
An Duong (USA)
Notable Filipino Martial Artist Luca Marinello (Italy)
Chuck Cañete (Philippines) Lyubomir Yordanov (Bulgaria)
John Mac (Philippines) Richard “Maka” Bustillo Jr. (Afghanistan)
Wojtek Adamusik (Poland)
Notable Grand Master
Christopher Nasilowski (Australia) Valuable Student
Federico Mendoza Jr. (Philippines) George Alfonso (USA)
John Di Masi (Australia)
Outstanding Contribution in the promotion of FMA Jonathan Catacchio (Australia)
Allen Magdangal (USA) Kevin Tan (Australia)
Anthony Kleeman (USA) Mel Pierides (Australia)
Mario Magdangal (USA) Stefan Wolff (Germany)
Narrie Babao (USA)
Zachary Whitson (USA)
 
Outstanding Dedication to FMA
Cliff Derry (USA)
Don Edwards (USA)
Ramon Rubia (USA)

2008 INDUCTEES

Doce Pares Legend Lifetime Acheivement Award
Ciriaco “Cacoy” Cañete (Philippines) Dan Inosanto ( USA )
Eulogio “Yoling” Cañete (Philippines)-Posthumous Martin Gardiner ( Australia )
Filemon “Momoy” Cañete (Philippines)-Posthumous
Most Notable Doce Pares Master of the Year
Most Notable Doce Pares GM of the Year Ron Lew ( USA )
Richard Bustillo ( USA )
Most Notable Eskrima Competitor of the Year
Most Notable Martial Arts Competitor of the Year Andrea Wheatley ( Spain )
Chuck Canete ( Philippines ) Anthony Kleeman (USA)
Vicki Simos ( Australia ) Ed Eyas ( USA )
Vince Palumbo ( Australia ) Emery Puskas ( USA )
John Mac ( Philippines )
Excellence in the Promotion of Sport Eskrima
Dominic Lavalle ( Australia ) Doce Pares School of the Year
Glen Gardiner ( Indonesia ) East Coast Doce Pares Institute (Australia )
Kick Connection ( USA )
Organization of the Year
National Blackbelt Academies ( United Kingdom ) Eskrimador of the Year
Carlos Jantsez Patalinghug III ( USA )
Law Enforcement Instuctor of the Year John Moore ( Australia )
Leigh Jenkins ( New Zealand )
Rob Davis ( Australia ) Exemplary Dedication to Doce Pares
Uwe Claussen ( Germany ) Angel Postigo ( Mexico )
Carlos Patalinghug Sr. ( USA )
Most Valuable Master Instructor of the Year Christopher Nasilowski ( Australia )
Carlos Patalinghug Jr. ( USA ) Christopher Petrilli ( USA )
David Amicucci ( USA )
Most Valuable Instructor of the Year Florencio Cautiverio Jr. (USA)
Kevin Lumsden ( USA ) Guy Kinanahan ( USA )
Maria Esplana Patalinghug ( USA ) Jan Nycek ( Poland )
Nestor Feria ( USA ) Ken Pannell ( USA )
Kevin Seskis ( Australia )
Most Valuable Martial Arts Trainer of the Year Lyndon Kemp (Australia)
Bruce Shinegawa ( USA ) Manuel Francisco Jr. ( USA )
David Lumsden ( USA ) Maris Lukasevics ( Australia )
Rudolfo Alvarez ( Mexico ) Mike Casto ( USA )
Zachary Whitson ( USA ) Narrie Babao ( USA )
Nonito Limchua ( Philippines )
Most Valuable Student of the Year Ronnie Tapec ( USA )
Dian Tanaka ( USA ) Saturnino Arcilla (Philippines) -Posthumous
Dorota Skibinski (Australia) Steve Hacht ( USA )
Steve Sarkisian ( Panama ) Wally Estropia (USA)
Tobias Ricker ( Germany )
Most Valuable FMA Journalist of the Year
Outstanding Contribution in the Art of Eskrima/Arnis Aimee Giron ( USA )
Senator Juan Miguel Zubiri (Philippines) Chuck Martinez ( USA )
Pat Mike ( USA ) Dave Carter ( USA )
Roland Dantes ( Philippines ) Steven Dowd (USA)